2021 Competition Winners:

Best Performance of Virtuoso Piece -

Amie Wuyu Shen, violin (NJ-USA) teachers: Nicholas Mann and Ming Feng Hsin

Promising Young Talent Award - 

Antonina Rychlec, piano (Otwock-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

Piano Young Artist (16-18) - 

1st Prize – Lawrence Liu (PA-USA) teacher: Tanya Gelman

2nd Prize – Wendy Zhang (MA-USA) teacher: Linda Shao

3rd Prize – Yuntian Lei (CA-USA) teacher: Primitivo Cervantes

Honorable Mention – Natalija Bozovic (SERBIA) teacher Sara Kutlesic

Timothy Guida (NY-USA) teacher Svetlana Gorokhovich

Piano Junior 2 (13-15) - 

1st Prize – Melody Cui (CT-USA) teacher: Svitlana Fiorito

2nd Prize (tie) – Dawid Rytel (Otwock-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

Andrew Seel (CT-USA) teacher: Anh Rozman

3rd Prize (tie) – Anna Końca (Karczew-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

Kosta Nani (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Honorable Mention – Norah Petrozak (NY-USA) teacher: Caroline Park

Michael Zampardi (NY-USA) teacher: Matthew Maimone

Piano Junior 1 (10-12) - 

1st Prize – Omar Halilovic (Sarajevo-BOSNIA) teacher: Amsal Ganović

2nd Prize – Antonina Rychlec (Otwock-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

3rd Prize (tie) – Klara Maria Przybysz (Karczew-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

Lucja Furmanek (Otwock-POLAND) teacher: Walentina Domoslawska

Honorable Mention – Lexuan Cheng (CHINA) teacher: Liang Liang

Mira Karahan (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Emily Ma – (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Sophia Scott – (NJ-USA) teacher: Michelle Uhler

Piano Primary 2 (8-9) - 

1st Prize – Aleksandra Deshevaia (St. Petersburg-RUSSIA) teacher: Svetlana Izmailova

2nd Prize – Grace Wang (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

3rd Prize – Luke Wang (MA-USA) teacher: Liang Liang

Honorable Mention – Jacqueline Zheng (NY-USA) teacher: Caroline Park

Jinghan Lu (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Ellie Zhang (MA-USA) teacher: Liang Liang

Sophia Wong (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Piano Primary 1 (6-7) -

1st Prize – Liam Gao (MA-USA) teacher: Liang Liang

2nd Prize – Jocelyn Hu (MA-USA) teacher: Liang Liang

3rd Prize – Tina Zhang (CT-USA) teacher: Zhanna Cascello

Honorable Mention – Dakshith Balasubramaniam (CT-USA) teacher: Carita Hughes

Yihan Fang (MA-USA) teacher: Liang Liang

Baolong Liu (MA-USA) tteacher: Liang Liang

Strings Junior 2 (13-15) -

1st Prize – Nicole Razhanskiy, violin (CT-USA) teacher: Marina Kitaychik

2nd Prize – Eric Lu, cello (CT-USA) teacher: Patrick Sohn

Strings Junior 1 (10-12) -

1st Prize – Amie Wuyu Shen, violin (NJ-USA) teachers: Nicholas Mann and Ming Feng Hsin

2nd Prize – Jingheng Lu, cello (CT-USA) teacher: Benjamin Capps

3rd Prize – Duke Greenman, violin (CA-USA) teacher: Hyelin Jung

Honorable Mention – Logan Zeng, violin (FL-USA) teacher: Inna Chekryuk 

 

Strings Primary (5-9) - 

1st Prize – Yuanmei Zhao, violin (CT-USA) teacher: Marina Kitaychik

2nd Prize – Victoria Slobodina, violin (Ukraine) teacher: Boris Stepanenko

3rd Prize – Melanie Liang, violin (CT-USA) teacher: Marina Kitaychik

Honorable Mention – Kelly Zhang, violin (FL- USA) teacher: Inna Chekryuk 

 

Winds Junior - 

1st Prize - Qianxue Ge, flute (CT-USA) teacher: Karen Bogardus

2nd Prize - Isabella Deng, flute  (CT-USA) teacher: Karen Bogardus

Voice Junior -  

3rd Prize - Medha Singhania (CT- USA) teacher: Teresa Vicario

Honorable Mention - Luka Dolgov (CT-USA) teacher: Emily Solo

Voice Primary -  

3rd Prize - Elodie Cotton (CT-USA) teacher: Emily Solo

Honorable Mention - Annika Adithya (CT-USA) teacher: Emily Solo

Composition Junior - 

Honorable Mention - Kelly Hsu (NY-USA) teacher: Matthew Maimone

Composition Senior - 

1st Prize - Sami Seif (Lebanon) teacher: Keith Fitch